З В Е Р Н Е Н Н Я
Учасників Волинського обласного «круглого столу» Розвиток духовно – моральної освіти на Волині: стан, проблеми й перспективи», до Міністра освіти , науки, молоді та спорту України, голови Волинської державної адміністрації, голови Волинської обласної ради, начальника управління освіти і науки ОДА, голів районних державних адміністрацій і районних рад, директорів навчальних закладів, депутатів місцевого самоврядування всіх рівнів Волині до всіх українців - християн.
Місто Ковель, 4 листопада 2011 р.
Проведення «круглого столу» продиктовано реаліями сьогодення. Адже за роки Незалежності ми не стільки набули в духовно – моральному плані, скільки втратили. Церква збільшила свої лави майже у 6 разів. Якщо 1988 році в Україні нараховувалось лише 6500 релігійних громад, то станом на 1 січня 2011 року зареєстровано уже 35182 громади, що репрезентують 100 різних конфесій, течій, віровчень. На Волині - майже 1500 громад проти 174-х в 1988 році.
Сьогодні люди (особливо молодь) пішли у храми. Питома вага тих, хто вважає себе віруючим, становить майже 85 відсотків. Однак статистика відкриття храмів і зростання кількості прихожан (особливо серед православних) навряд чи може бути достатнім критерієм для оцінки глибини релігійності, зростання духовності, піднесення суспільної моралі.
Пекучий біль виникає в душі, коли дивишся на духовно – моральну і фізичну деградацію нашої молоді, але це не закид на адресу Церкви. Адже Церква не є фабрикою з виробництва духовності і моралі, й перекладати на неї всі державні й суспільні проблеми, всі болячки людей – мабуть, не коректно і марна справа. Тут мусить бути єдність дій державних і церковних інститутів, громадськості.
Прикро і боляче усвідомлювати, що політична і державна система наскрізь просякнуті корупцією, пристосуванством, егоїзмом, обманом, байдужістю, цинізмом. За 20 років Незалежності жоден Президент, жоден уряд, жодна Верховна Рада не зробили нічого такого, щоб хоч трохи наблизитися до вирішення такої важливої проблеми, як фізичне і духовне здоров’я нації.
Тому ми, учасники «круглого» столу, об’єднані вірою в Господа нашого Ісуса Христа, усвідомлюючи небезпеку духовно – моральної і фізичної деградації української нації, закликаємо посадових осіб нашої держави загалом й Волинської області, зокрема, до виконання законів Божих та людських на всіх щаблях влади; домагатися розбудови патріотичної, морально – духовної і чесної влади, створення патріотичного і чесного бізнесу, дотримання патріотичних, моральних і чесних позицій в діяльності засобів масової інформації, морального і чесного ставлення до самого себе, ближніх, до своєї Батьківщини; сприяти запровадженню духовного виховання у всіх рівнях системи освіти. Духовне виховання українців на засадах християнських цінностей має стати пріоритетним напрямом не лише духовенства, а держави, кожного українця – християнина.
Ми звертаємося до усіх із закликом підтримати нашу стурбованість з приводу наростання морально – духовної кризи в нашій країні й об’єднати зусилля для забезпечення духовного і фізичного зцілення української нації.
Добрим прикладом єднання (консолідації) є спільне звернення: «Об’єднаймо свої зусилля для служіння українському народу!» - з таким зверненням нещодавно спільно виступили представники трьох українських традиційних Церков – УПЦ Московського патріархату, УПЦ Київського патріархату та Української греко – католицької церкви. Учасники зустрічі переконані, що «подолати різного роду кризи можна об’єднавшись і лише шляхом змін суспільних і особистих пріоритетів»
Ми учасники «круглого столу», переконані, що пріоритетними напрямами діяльності влади, освіти, Церкви і громадськості є:
--проведення просвітницької роботи, яка має бути спрямована на переконання наших співвітчизників у тому, що причини всіх суспільних зрушень слід шукати не стільки в економіці й політиці, або у вдалому їх поєднанні, скільки в моральних підвалинах людського життя. Адже саме вони й визначають ті глибинні патернальні структури, на яких ґрунтується моральне здоров’я і благополуччя особи, сім’ї, роду, етносу, і держави в цілому.
--зупинити націєруйнуючі процеси девальвації християнських цінностей як основної причини фізичної і духовно – моральної деградації сучасного українського суспільства шляхом запровадження у навчально – виховний процес системного христоцентричного духовного виховання особи на всіх рівнях сучасної освіти: сім’я, садок, школа, вуз, Церква.
--переведення уроків християнської етики із варіативної в інваріативну складову, запровадження цього предмету в усіх класах загальноосвітньої школи, середніх і вищих навчальних закладах; наповнення духовним змістом весь навчально – виховний процес, забезпечення належного педагогічного й методичного супроводу викладання цього предмету.
--втілення у світоглядну основу сучасної освіти християнського погляду на дитину і педагогічний процес.
--усунення протиріч між нагальною необхідністю духовно – морального виховання дітей та молоді України на християнських цінностях і незбалансованим у цій сфері вітчизняним законодавством.
--домогтися поруч із матеріалістичним (атеїстичним) вченням, яке сьогодні домінує в науці і освіті, де в основу покладено теорія Дарвіна «Походження видів», проведення викладення в усіх закладах освіти України ще й альтернативного креаційного вчення (Божественне створення світу)
--вивчати й коригувати стан проблеми й перспективи процесу вітчизняної, загалом й Волинської, зокрема, духовної освіти
--сприяти створенню належних умов для співпраці світських освітніх установ з релігійними організаціями та духовними закладами всіх конфесій Волині. З цією метою й надалі проводити «круглі столи», семінари, науково – практичні конференції, церковно- громадські форуми
Працюємо на славу Божу й благо України
Від імені учасників «круглого столу»:
Дмитро Корнелюк, ініціатор організатор «круглого столу» – релігієзнавець, ведучий засідання
Ігор Швець – протоієрей, ректор Волинської православної богословської академії УПЦ КП, кандидат богослов’я
Євген Задорожний – ієромонах УГКЦ, кандидат богослов’я
Володимир Ровінський – протоієрей, викладач Володимир – Волинського духовного училища, кандидат богослов’я, благочинний Ковельської міської округи УПЦ МП, настоятель храму Почаївської ікони Божої Матері.
Галина Зейко - директор Люблинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Ковельського району, заслужений вчитель України
Наталія Ротченкова – викладач Волинської православної богословської академії УПЦ КП, вчитель християнської етики ЗОШ №7 м. Луцька, голова міського методичного об’єднання вчителів християнської етики
Немає коментарів:
Дописати коментар